IMPLANT UYGULAMALARIMIZ

İmplant Tedavisi
Yüz estetiğinin bir parçası olan dişlerin kaybı, psikolojik ve sosyal problemlere neden olmasının yanı sıra beslenme, sindirim sorunları ve konuşma bozukluklarına da yol açmaktadır.

Diş kaybı nedeniyle oluşan boşlukların giderilmesi 1980'li yıllara kadar köprü protezi ile giderilirdi. Köprü protezlerinin uygulaması için diş eksikliği olan boşluğun komşu olduğu en az iki dişin kesilmesi gerekmekteydi. Günümüzde ise sağlıklı dişlerin kesilmesine gerek kalmadan çene kemiği içerisine titanyumdan yapılan yapay diş kökleri (implant) yerleştirilir. İmplant (Titanyum kökünün) üzerine ise, dişin fonksiyonunu ve estetiğini taklit eden porselen üst yapılar uygulanır.

İmplant uygulamalarının avantajları                                                                                         İmplant kararını belirleyen kriterler
• Diş boşluklarına komşu dişlerin kesilmeden korunması                                                  • Hastanın sağlık durumu
• Diş boşluğundaki çene kemiğinin erimesinin önlenmesi                                                 • Hastanın yaşı
• Ağız hijyeni uygulamalarının köprü protezlerine göre daha kolay olması                        • Diş boşluğunun genişliği
• Porselen dişlerin doğal diş dizisindeki gibi tek tek yapılabilme imkanı                          • Kemiğin hacimsel yeterliliği
• Özellikle alt çene tam protezlerin tutuculuğunun arttırılması                                              • Ağız hijyeni, Tütün kullanımı

İmplantın hazırlığı ve uygulama aşamaları:

Hastanın tıbbi hikayesi (Sistemik durumu)
İmplant uygulanacak hastalara büyük organ hastalıklarının olup olmadığı sorulur. Geçirdikleri hastalıklar var ise, tedavi sonrası güncel durumu öğrenilir. Genel sağlığın stabil olmadığı durumlarda tedaviye yönlendirilir. İlaç allerjileri sorgulanır. Allerji var ise, ilaç seçimleri dikkate alınır.

Ağız içi ve radyolojik muayene
İmplant uygulanacak hastanın; tüm diş, diş eti sağlığı ve implant uygulama bölgesindeki kemiğin durumu değerlendirilir. Dişlerin kapanışı incelenir.

Geçici protezlerin hazırlanması
Hastanın diş eksikliğini implant yapım gününe kadar gidermek üzere hazırlanan sabit veya hareketli protezlerdir.

İmplant Uygulaması
Diş etleri uyuşturularak ve çoğunlukla diş eti kaldırılarak çene kemiğinde bir yuva hazırlanıp, implant yerleştirilir. Diş eti kaldırıldıysa dikişlerle kapatılır.

İmplant uygulamasından sonra ağız hijyeni ve bakımı
İmplant uygulamasından sonraki ilk hafta iyileşme için en önemli dönemdir. Ağız hijyeni bu dönemde hekimin verdiği özel gargaralarla desteklenir. Verilen antibiyotik düzenli alınmalıdır. Ağız dışından implant uygulanan bölgeye ilk 24 saat aralıklı buz uygulanmalıdır. Aşırı sıcak sıvı ve katı gıdalardan uzak durulmalıdır.

İmplant üzeri porselen dişlerin uygulanması
Ortalama 2 ay bekleme süresinden sonra implant uygulama öncesi planlanan daimi porselen dişlerin yapımı gerçekleştirilir.

İmplant Uygulaması için Sık Sorulan Sorular:

İmplant vücut tarafından reddedilebilir mi?
İmplantlar vücut için herhangi bir yan etkisi olmayan doku dostu olan titanyumdan yapılmış vidalardır.

İmplantların ömrü nedir?
İmplantın ömrü; doğru tanı, planlama, hatasız uygulama ve ağız hijyeninin başarısına bağlı olarak gerçek bir dişin ömrüne eş değerdir.

Diş eti hastalığı olan bireylere implant uygulanır mı?
Diş eti tedavisi sonrasında yapılan implantların uygulama başarısı diş eti hastalığı olmayanlarla eştir.

İmplant uygulamasının yaş sınırı var mıdır?
Sistemik olarak sağlıklı bireylerde yaş sınırlaması yoktur. İmplantlar iskeletsel gelişimini tamamlanmış kişilere uygulanabilir.


1
2
3
4
5

Bugün:10 

Tekil:12068 

Aylık:319  

Toplam Ziyaret:128786